19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Vücut Isısı Nasıl Ölçülür ve Derece Nasıl Okunur?

Normalde vücut ısınızın belirli bir düzeni vardır; sabahlan daha düşüktür, gün boyunca giderek artar ve akşamüstü ya da gece en yüksek düzeyine ulaşır. Vücut ısınız gün boyunca ortalama olarak 0.5sC kadar değişir ve genellikle 37.5C`i aşmaz.
Derecenizde 37C`i gösteren işaret tek rehberinizdir. Bunun biraz üstündeki sonuçlar herzaman bir anormalliği göstermez; vücut ısısındaki artış 40C`i geçtiğinde tehlikelidir.
Vücudunuz, ısısını sabahları 36.2C ve akşamlan 37.2C arasında dengede tutar. Ateşiniz olduğunda, vücut ısınız normal sınırın biraz üstünde dengelenir, örneğin 39C,normal sınırların yerini alır.Ateşiniz olduğunda üşüme hissedersiniz ve titreyebilirsiniz. Üzerinize bir battaniye örterseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu, vücudunuzun ısı kaybını önleyecek ve yeni ısısına ulaşmasını sağlayacaktır. Vücudunuz yeni ısısına ulaştığında (örneğin 39C), artık üşümeyeceksiniz ve titremeyeceksiniz.
Eğer ateşin nedeni ortadan kalkarsa ya da asetaminofen alırsanız/vücut ısınız normale dönecek ve kendinizi ılık hissedeceksiniz. Etrafınızın serin olması ve bol bol terlemeniz de vücut ısısının düşmesini sağlayacaktır.
Vücudunuzun ısısını ölçmenin üç yolu vardır. Bunların hepsinde derece kullanılır.Ağız, koltukaltı ve makattan uygulanan bu dereceler, içinde cıva bulunan cam tüplerdir. Vücut ısınızın artışıyla, cıva genleşir ve cam tüp içinde yükselir.
Ağız ve koltuk altından uygulanan derecelerin bir ucunda cıva içeren ince ve uzun bir ampulü vardır; makattan uygulanan derecelerin ise kısa ve kalındır ve bu dereceler genellikle çocuklarda kullanılır. Elektronik ve ısı çubuklu dereceler de vardır. Ancak ısı çubuklu derecelerle genellikle kesin bir sonuç alınamaz.
Vücut ısısı ölçülmeden önce, civa sütununun ucunun, derecenin ampulüne yakın olduğundan emin olunmalıdır.Dereceyi ampulün karşısındaki uçtan tutun, havaya kaldırın ve bileğinizle sallayın.Daha sonra dereceyi soğuk suya tutun. Dereceyi okumak için ışığa tutun ve civa sütununu görünceye kadar yavaşça çevirin.
7 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, vücut ısısı genellikle ağızdan ölçülür; derecenin ampulü hastanın dilinin altına yerleştirilir ve ağzı kapatılır. Bir dakika sonra dereceyi alıp, okuyabilirsiniz.
7 yaşından daha küçük çocuklarda derece koltuk altına yerleştirilir, kolları birbirine kavuşturularak vücut ısısı ölçülebilir. 3 dakika sonra dereceyi alıp, okuyun ve sonuca 0.5sC ekleyin. Küçük çocuklarda dereceyi makattan da uygulayabilirsiniz .Gerekiyorsa, çocuğun bacaklarını bir elinizle kaldırın ve diğer elinizle derecenin ampulünü makatına sokun. 1 ya da 2 dakika sonra dereceyi alın, okuyun ve sonuçtan 0.5sc çıkarın.
Vücut ısısını ölçtükten sonra, dereceyi su veya alkolle çalkalayın.Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..