26 Mayıs 2024, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yazektomi

Her noktada, birçok çift artık daha fazla çocuk istemediğine karar verir. Bu çiftler için, kalıcı kısırlaştırma çözüm olabilir.
Çiftler erkeğin kısırlaştırılmasını tercih edebilir, çünkü bu yöntem fiziksel olarak daha az sarsıntılı ve daha ucuzdur, ve kadınlarda tüplerin bağlanmasına göre işten ve evden daha az uzak kalmayı gerektirir. Vazektomi, bir ürologun muayenehanesinde ya da ayakta ameliyat ortamında yapılabilen görece basit bir işlemdir.
Vazektomi, spermi penisteki idrar yoluna taşıyan tüp olan meni kanalının kesilmesini ve kapatılmasını içerir. Yöntem hiçbir şekilde bir erkeğin ereksiyonu koruma ya da orgazma ulaşma kabiliyetini etkilemez, Testislerde erkeklik hormonlarının ya da spermin üretimini de engellemez. Tek değişiklik spermin dışarıyla bağlantısının kalıcı olarak kesilmesidir. Vazektomiden sonra, aynı miktarda meni boşaltmaya devam edersiniz, çünkü sperm boşalmanın yalnızca küçük bir kısmını oluşturur.
Vazektomi yaptırırken, acı hissetmemeniz için bölgeyi uyuşturmak üzere skrotuma anestezik bir madde enjekte edilir. Doktorunuz meni kanalını bulduktan sonra, skrotumun derisinde iki küçük kesik oluşturur. Daha sonra her meni kanalı bir spiral oluşturana kadar delikten çekilir. Her meni kanalından yaklaşık bir santim kesilir ve çıkartılır. Her meni kanalının iki ucu dikişle kapatılır ve sonra yeniden skrotuma yerleştirilir. Kesikler dikişle kapatılır.
Ameliyat yaklaşık 20 dakika sürer, ondan sonra da gözetim için bir saat daha kalmanız istenir, vazektomiden sonra, en az 48 saat ağır faaliyetten kaçının. Ancak, işiniz ağır fiziksel emek gerektiriyorsa, kendinizi iyi hisseder hissetmez İşinize dönebilirsiniz. Dikişler genellikle 7 ilâ 10 günde eriyen tiptendir.
Birkaç gün skrotumda şişme ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak acı birkaç günden fazla devam ederse ya da ağırlaşırsa veya ateş çıkarsa, doktorunuzu arayın.
Vazektomide başarısızlık oranı yüzde 1`den azdır. Ama, meni kanalının bağlandığı noktanın üzerinde depolanan sperm nedeniyle, vazektominiz gebeliğe karşı hemen garanti sağlamaz. Bu nedenle, doktorunuz sperm açısından boşalmanızı test etmek isteyecektir. Genel olarak, erkeklerin çoğunda vazektominin ardından 8 ilâ 10 boşalmadan sonra meni spermsiz hale gelir. Doktorunuz boşalmanızın sperm içermediğine karar verene kadar, doğum kontrolü uygulamaya devam etmelisiniz.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..