20 Nisan 2019, Cumartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yemek Borusunun Daralması

Belirtiler
- Yutma güçlüğü

Bu durumda, yemek borusu katı gıdaların, hatta sıvıların güçlükle geçmesine neden olacak kadar daralmıştır. Yetişkinlerin çoğunda, bir daralmanın başlıca nedeni, mide içeriklerinin yemek borusuna doğru ters yönde akışının bir sonucu olarak, yemek borusunun mide asidine aşırı derecede maruz kalmasıdır.

Ters yönde akış, nedbe dokunun oluşmasına neden olur ve bu doku geçidi daraltır. Nedbe doku, önceki yemek borusu amelitlarından ya da kostik kimyasal maddelerin yutulmasından da kaynaklanabilir. Kostik kimyasal maddelerin yutulması önlenebilir. Evde kostik maddelerin uygun bir şekilde etiketlenmesi ve saklanması bu tür kazaları önleyebilir.

Yemek borusunu kısmen kapayan bir zar da, yemek borusunun üst ucunu daraltabilir. Bilinmeyen nedenlerle, bu zarların orta yaşlı kadınlarda ortaya çıkması ve demir eksikliğiyle ilişkili olması büyük bir olasılıktır. Yutma güçlüğü genellikle katı gıdalarla sınırlıdır. Başka bir yemek borusu daralması, mukoza halkasıdır. Bu, alt yemek borusu kas halkasının yakınında oluşabilir. Bu rahatsızlık da katı gıdaların yutulmasında zaman zaman güçlüğe yol açar.

Teşhis
Doktorunuz bir baryum röntgeni çekebilir ve ardından yutma güçlüğünüzün nedeninin bir yemek borusu ya da mide kanseri olmadığından emin olmak için endoskopik bir inceleme yapabilir.

Tedavi
Büzüşme kronik yemek borusu iltihabının ya da daha önce kostik madde yutulmasının, yemek borusu zarlarının ya da mukoza halkalarının bir sonucuysa, daralan geçit bir yemek borusu genişleticisiyle açılabilir. Genişletici gerilerek büzüşmeyi, zarı ya da halkayı açar. Bu rahatsızlıklar için seyrek olarak ameliyata gerek duyulur.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..