30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yemek Yeme Davranışının Bozulduğu Hastalıklar

Anoreksia Nervosa ciddi bir yemek yememe, bulimia ise aşırı yemek yeme durumudur. Ayrıca her iki hastalıkta da, hastalar kendilerini kustururlar, perhiz yapmaya çalışırlar, perhiz ilaçları, müshil ve idrar söktürücüler kullanırlar. Daha çok genç kızlar ve 25 yaşın altındaki genç kadınlarda görülen yemek yeme davranışı bozuklukları, iki kutbunda Anoreksia Nervosa ve bulimia olan geniş bir yelpazeye sahiptirler, çoğu kişide tedaviyle bu sorunlar ortadan kalkar. Ancak ender olarak öldürücü olabilirler.
Anoreksia Nervosanın önemli bir belirtisi genç kızın bir deri bir kemik kalmış olsa bile bedenini şişman olarak algılamasıdır. Anoreksili bireyler sürekli ve aşırı egzersiz yaparlar. Bu insanların davranışlarıyla yüzleşebilmeleri ve hatta tutumlarını fark edebilmeleri genellikle imkansızdır.
Eğer kız çocuğunuzun büyüme kartı kilo almada azalma hatta kilo kaybı gösteriyorsa doktoru anoreksia nervosadan şüphelenir. Ne yazık ki bulimia böyle açık işaretler vermez. Ziyafetlerin ve müshillerin zamanlamasını doğru ayarlayabilen kızlar diğerlerinin ağırlığı sürekli değişirken normal kilolarında kalabilirler. Her zaman görülmese de buümianın çok Önemli bir belirtisi vücut ağırlığındaki hızlı değişikliklerdir.
Anoreksia nervoza hastalığına tutulan kızlarda genellikle vücut yağlanması noksandır. Göğüs, kalça ve bel tam olarak gelişmediği için görünüşleri genellikle bir çocuğunkini andırır.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..