26 Mayıs 2024, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Zarların Erken Yırtılması

Belirtiler

- "Suyun gelmesi" diye bilinen, vajinadan sızıntı şeklinde veya fışkırarak amniyoz sıvısının akması.

Normalde cenini koruyan zarlar doğum sırasında ya da doğum henüz başlamadan yırtılır. Doğumdan aylar, haftalar önce yırtıldıkları da görülür.

Zar yırtılması ortaya çıktığında, büyük olasılıkla doğum sancıları da birkaç gün içinde gelecek demektir. Bu durum eğer hamilelik sürecinin ortalarında iseniz oldukça tehlikelidir. Enfeksiyon riskine açıksınız anlamına gelir.
Zarların yırtılmasının nedenleri üzerine birçok hikayeler anlatıla gelmiştir.

Teşhis

Eğer zarlarınız yırtılmışsa vajinanızdan fışkırarak ya da sızıntı şeklinde bir akıntı olur. Hemen doktorunuzu arayın. Muhtemelen hastaneye yatmanız gerekecektir. Bebeğinizin doğurtulması gerekebileceği için, amniyosentez yapılarak akciğerlerinin yeterince gelişip gelişmediği kontrol edilir. Eğer akciğerler yeterince gelişmişse ilaç yardımıyla doğum başlatılır.

Tedavi

Eğer bebeğiniz henüz rahim dışında yaşayabilecek kadar gelişmemişse, doktorunuz erken doğum sancıları gelmesini önlemek üzere size rahim gevşetici ilaçlar verecektir. Bunda başarılı olunabilir ancak enfeksiyon riski sürmektedir, BU nedenle monitöre bağlanarak izlenmeniz gerekir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..