25 Temmuz 2024, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Zihinsel Gelişim

Ergenlik döneminde, vücuttaki değişikliklerin yanı sıra düşüncelerde de çocukluktan erişkinliğe doğru bir değişim oluşur. Bununla birlikte fiziksel ve zihinsel gelişim eş zamanlı değildir.
Gençlik döneminin başlangıcında bir çocuk gibi düşünürken sonunda bilinçsel süreciniz bir erişkininkine ulaşır. Yaklaşık 12 yaşına kadar daha çok, görülebilen ve hissed ile bilen somut nesnelerin anlaşılması ve kavranmasıyla ilgilenirsiniz. Zihinsel süreçte bir sonraki gelişim aşaması soyut düşüncelerin başarılmasıdır.
Ergenlik dönemi boyunca, geçmiş ve gelecek konusunda elle tutulamayan kavramlar aracılığıyla düşünmede giderek bir artış olur. Yeni keşfettiğiniz bu yeteneğinizle fantaziler yaratabilir, zaman içinde yolculuk yapabilir ve kendiniz ve dünya hakkında kendinize özgü düşünceler yaratabilirsiniz.
Düşünce gücünüzdeki bu artış dış dünya ile olan ilişkinizi bulanıklaştırabilir. Gençken kendinizi dünyanın merkeziymiş gibi hissedebilir ve gücünüzün sınırsız olduğuna inanabilirsiniz, çevrenizdeki insanların, olumlu ya da olumsuz, gerçekte olduğundan daha fazla sizinle ilgili düşündüğünü varsayabilirsiniz. Bu duyguların yanı sıra kendinize olan inancınız sarsılarak, kendinizi güçsüz veya kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Bir yandan herkesin sizinle ilgilendiğini düşünürken diğer yandan yoğun olarak dünyada hiç kimsenin sizi anlayamayacağı gibi bir duygu taşıyabilirsiniz. Giderek, düşüncelerinizin diğer insanlardan farklılıklar gösterdiği kadar benzerlikler de taşıdığını fark etmeye başlarsınız. Bu durumla birlikte herkesin ilgi odağı olmadığınızı da fark edersiniz.
Sonuçta, soyut düşünce olgun ve anlaşılabilir bir haie gelir. İki ya da daha fazla olasılık arasındaki ilişkiler üzerinde düşünebilme ve değerlendirebilme kapasitesi oluşmaya başlar. Artık oldukça karmaşık sorunları çözümlemeye başlarsınız. Bir bilim adamı gibi varsayımlar oluşturarak doğruluklarını araştı rabil irsin iz. Artık daha derin konuları düşünebilirsiniz. Düşünme eylemi üzerinde kafa yorabilirsiniz. Örneğin, bir tartışma çatısı oluşturarak ifadelerin gücünü veya zayjflığmi yargılayabilirsiniz.
Zihinsel gelişimdeki ilerleme sizi dünya ve sizin dünyayla olan ilişkiniz konusunda düşünmeye. Geçmiş yaşantınızın sizi nasıl etkilediğini ve şimdi neler olduğunu ayırabilir ve aynı zamanda gelecekle ilgili kendinizin ve çevrenizdekilerin davranışları hakkında değerlendirme yapabilir hale gelirsiniz.
sağlığın önemli bir göstergesi, sağlıklı ve yıkıcı davranışlar arasındaki neden sonuç ilişkisi hakkında değerlendirme yapabilir hale gelmenizdir. Diğer yandan iyi beslenmenin yararları ve fiziksel etkinliklerin artışı sizin İçin daha anlamlı olmaya başlar, BU alandaki davranışlar geleceğinizi etkiler ve bu yeni anlayış biçimiyle davranmaya başlayabilirsiniz.
Başlangıçta arkadaşlarınız aileniz ve Öğretmenlerinizle ilgili tartıştığınız konular giderek sevgi, ahlak, iş, politika, din ve felsefeye kayabilir. Ergenliğin tamamlanmasına doğru birçok genç gibi zamanınızın çoğunu yaşamınızın amacını sorgulamakla geçirirsiniz, zihinsel gelişimin ilerlemesi, dünyada yer edinmek, için, ortaya çıkan değişikliklerle baş etme gereksinimine bağlı şekilci düşüncenin esnemesine yol açar. Bu durum yaşamınızın geriye kalanını etkileyecek önemli kararların alınmasında size yardımcı olacaktır.
Muhtemelen halen babanız, Öğretmenleriniz ve diğer erişkinler tarafından halen yönlendirilmenize rağmen, şimdi gerçek kararlarınızı verebilirsiniz. Örneğin, liseden sonra üniversiteye mi yoksa çalışmaya mı başlayacağınıza karar vereceksiniz; hangi okul veya hangi işi seçeceksiniz.
Ayrıca çeşitli meslekler ve politik partiler arasından kendinize en uygun seçimleri yapacaksınız.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..