İstanbul
°C


 °C
 °C
Ağrı 

 

METEK Projesi Ağrıda Tanıtıldı

 Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti`nin finanse ettiği METEK Projesi, Kariyer ve Tanıtım Günü Toplantısını Ağrı`da yaptı. Mesleki eğitime uygulanabilir, ölçülebilir, sürdürülebilir bir ulusal kalite güvence sistemi getirmeyi hedefleyen proje, Ağrı’nın da içinde bulunduğu 21 pilot ilde uygulanacak.

 
Ağrı Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, özel bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye`de işsizlik sorununun olduğunu belirterek, bu işsiz nüfusun da eğitime ihtiyacı olduğunu belirten Vali Tekinarslan şunları söyledi:
 
``Çok sayıda insanın eğitime ihtiyacı var. Eğitimin belgelendirilmesi gerekiyor ve bu belgelendirilmenin de uluslararası kabul görmesi gerekiyor. Mevcut büyüme oranlarımızın Türkiye’de son 10 yılda arttığını görüyoruz. Bu genç iş gücünün uluslararası piyasalarda da nitelikli olarak iyi bir şekilde istihdam edilebilmesi son derece önemlidir. Bunun için de bugün bir başlangıç günüdür inşallah önümüzdeki dönemde yaygın, nitelikli, gerçekçi mesleki eğitimi hem Türkiye İş Kurumu hem de Milli Eğitimimizle birlikte yürüteceğiz. Bunun için de yeterli kaynak, imkân ve talepte var, bizim için önemli olan sonucun kendisidir. Yoksa kağıda dökülmüş raporlar değildir. Bu gibi projeler başlangıçtır. İnşallah önümüzdeki günlerde çok daha etkili proje çalışmalarında da bulunacağız`` dedi.
 
Kariyer ve Tanıtım Günü toplantısının öğleden sonra gerçekleşen bölümünde ise öğrenciler, veliler ve rehber öğretmenlerle Prof. Recep Varçın tarafından bir kariyer çalışması yapıldı.
 
Toplantıya Ağrı Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Ağrı Vali Yardımcısı Rasim Belge, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanı Şennur Çetin, Milli Eğitim Bakanlığı METEK Projesi Eş Koordinatörü Abdülkadir Yıldız, METEK Takım Lideri David Hardy, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Bayram Akbaş, Ağrı İş Kur İl Müdürü Samet Yıldız, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erat ile meslek liselerinin yöneticileri ve öğretmenleriyle, iş dünyasından temsilciler katıldı.
 
Toplantı, meslek seçimi bilgilendirme programıyla sona erdi.

METEK Projesi Ağrıda Tanıtıldı konulu haber Ağrı yerel kaynaklardan edinilmiş haberdir. Bu haberler editörlerimiz tarafından derlenmektedir. Haberde hata olduğunu düşünüyorsanız temas formundan iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki Ağrı Haberleride İlginizi Çekebilir