İstanbul
°C


 °C
 °C
BoluPerde Perde Abant

Ankara-İstanbul yolunun Bolu`dan İstanbul`a çıkışında sola baktığınızda yemyeşil perdeler görürsünü

Afyon Termal Bölgesi Konaklanabilir Oteller.

Afyon Termal Bölgesinde Kalınabilecek Oteller bu yazımızda listelenmiştir.

Termal Turizmin Başkenti Afyon

Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan Türkiye, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dü

Adana Taşköprü

Taşköprü Seyhan Nehri üzerinde. 4. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmış. Yüzyıl

Frig Vadisi

Frigya anadoluda iz bırakan 3000 yıllık uygarlık ve bu izleri günümüze kadar taşıyan frig vadileri.

Doğa ve Tarih Cenneti Bolu

Yaradılıştan ölüme koşan çizgidede hayatın tam orta yerindede hep su oldu bu yüzden Ademoğlu suyu he

Fethiye Ağustos'ta Kar Şerbeti

Fethiye halkının bir bölümü yaz gelince denizden uzak yerlere giderler.

Fethiye Saklıkent Kanyonu

Fethiye`de Denizden uzaklaşmak isteyenler Saklıkent`in soğuk sularında serinleyebilirler.

Fethiye Çalış Plajı

Fethiye merkeze 4 KM uzaklıkta bulunan Çalış Plajı Fethiyenin önemli Eğlence ve konaklama yerlerinde

Pırıl Pırıl Hisarönü

Bazı kişiler Hisarönü ne Türkiyenin Parisi Derler, Çümkü Hisarönü geceleri pırıl pırıldır. Barlarda

 

 

Doğa ve Tarih Cenneti Bolu

 Güzellik başka başka çehrelere bürünür başka suretlere refakat eder insana. kimi bir kuş sesi kimi bir tomurcuk kimi ise yaşam iksiri abu hayatdır. Yaradılıştan ölüme koşan çizgidede hayatın tam orta yerindede hep su oldu bu yüzden Ademoğlu suyu hep ayrı tuttu  su şifadır ve eğer şifa aramaksa derdiniz Bolunun kaplıcaları ve termallerindende haberdarsınız demektir.

 
Mevsim demişken ben en çok baharı severim yazdanda hiç şikayetim olmadı ama konu kışa geldiğinde alabildiğine beyaz alabildiğine kar bu yüzdende hayatım boyunca üşümeyi unuttuğum kışları hep kartalkayada geçirdim. Mevsimin en güzel hali Kartalkayaya ait olanlardır, Çünkü baharda bir kır kahvesinde soluklanabilir demini taze almış çayınızı ısınmak için değilde hararetten içersiniz. Baharda adımlarınız sakindir telaşsızdır güneşi sırtınıza yaslar tadını çıkara çıkara yürürsünüz sokaklarda ve muhtemeldirki bu sokaklar sizi ya Göynüğe yada Mudurnuya götürür. burada her köşebaşı tarihi bir dönemeçtir. ne çağ mevhumu nede akan bir göl modern yaşamı eşiğin gerisinde bırakırsınız. ,
 
İki ihtiyar kardeş Göynük ve Mudurnu eskiden beri rekabet halindedir rekabeti sevmeyenlerde vardır, evet soru sormaya başlamak için doğru bir yer Seben kaya evleri, gündelik telaşlardan geriye pek bişey kalmamış kimlere yada nasıl bir yaşam sürdüklerine dair izlerde oldukça silik kesin olan bizim anladığımızdan farklı bir yaşam sürdükleri. 
 
Aklı meşgul edecek pek birşey yok peki şanslı olan kim onlarmı yoksa telaşla geçen bir ömrün modern çocukları olan bizlermi soru sormaya başlamak için doğru yer burası. tüm topraklar yağmurda aynı kokar ama başka kokularda vardır,  bu çam kokusudur Bolu`da ortak bir zikir gibi küçükler büyüklerin ellerinden öper memleketi öper gibi, ve bu eller çam kolonyası kokar bu yüzden bizim o kokuyla tanışmamız ilk çocukluk yıllarına rastlar, memleket kokusu denir ya hani boluda işte böyle kokar.
 
İlk çocukluk yıllarına ait başka tanışlıklarımızda vardır elbet fındık şekeri, saray helvası ve tabiki bolunun şu meşhur cikolatası. bazı tatlar çocuklukta kalır denilir şimdi tutup aynı kalan ne var diye sorsanız bana size yanıtım benim için bunlardır olur. belkide bu tatlar benim çocuk kalan yanlarımdır. belkide çocukluğum bu tatlarda saklıdır. belkide bu tatların lezzeti onları anne eline eş gördüğümüzden gelir. nede olsa her ikiside çocuk olmakla ilgilidir. 
 
Burada bahsi geçen lezzetse eğer Bolulu ustalara da hakkını teslim etmek gerekir. çünki annemizin yemekleri ile bir onlar boy ölçüşebilir. usta çırak ilişkisindenmidir yoksa doğal bir mirasmıdır bilinmez ama aşçı denildiğinde söz dönüp dolaşıp mengene gelir.
 
Boludan sadece aşçılar çıkmaz elbet Mühendisler,Doktorlar, Ressamlarda çıkar çünki Bolu bir üniversite kentidir çünki Bolu izzet babanın kentidir. Ne tuhaf bizim bildiğimiz hep kötülüktür aleme ibret olan oysa ibretin alası iyiliktir iyilikten doğar tüm güzellikler tüm cesaret iyiliğin kendisidir ve burdaki iyilik izzet babanın diğer ismidir İzzet baba çocuklar okusun demiş vakti ile okusunlar diyede kente bir üniversite vermiş hemde tastamam yoksulu zengini her çocuk okuyabilsin diye bu üniversiteyi devlete emanet etmiş yetmemiş hastaneler okullar spor salonları hayatı boyunca sağlık ve eğitim tesisleri sıralamış Boluya.
 
Sözün özü Bolunun on parmağı on marifettedir ama Bolu için esas marifet yardımsever olmasından gelir küçüğünden büyüğüne kime sorsanız burada unu herkes bilir burda gelenektir çünki Bolulu öyle görmüştür atasından öyle öğrenmiştir babasından çünki burdaki her çocuk İzzet babanın terbiyesinden gelir.
 


Doğa ve Tarih Cenneti Bolu konulu gezi haberimiz editörlerimiz tarafından eklenmiş bilgilerdir. Haberde hata olduğunu düşünüyorsanız temas formundan iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki Gezilecek Yerler'de İlginizi Çekebilir

Perde Perde Abant
Ankara-İstanbul yolunun Bolu`dan İstanbul`a çıkışında sola baktığınızda yemyeşil perdeler görürsünüz. Bu perdelerin hemen ötesinde göl olduğunu düşünmek duraklatır insanı.
Doğa ve Tarih Cenneti Bolu
Yaradılıştan ölüme koşan çizgidede hayatın tam orta yerindede hep su oldu bu yüzden Ademoğlu suyu hep ayrı tuttu su şifadır ve eğer şifa aramaksa derdiniz Bolunun kaplıcaları ve termallerinden de haberdarsınız demektir.