İstanbul
°C


 °C
 °C
AfyonkarahisarPerde Perde Abant

Ankara-İstanbul yolunun Bolu`dan İstanbul`a çıkışında sola baktığınızda yemyeşil perdeler görürsünü

Afyon Termal Bölgesi Konaklanabilir Oteller.

Afyon Termal Bölgesinde Kalınabilecek Oteller bu yazımızda listelenmiştir.

Termal Turizmin Başkenti Afyon

Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan Türkiye, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dü

Adana Taşköprü

Taşköprü Seyhan Nehri üzerinde. 4. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılmış. Yüzyıl

Frig Vadisi

Frigya anadoluda iz bırakan 3000 yıllık uygarlık ve bu izleri günümüze kadar taşıyan frig vadileri.

Doğa ve Tarih Cenneti Bolu

Yaradılıştan ölüme koşan çizgidede hayatın tam orta yerindede hep su oldu bu yüzden Ademoğlu suyu he

Fethiye Ağustos'ta Kar Şerbeti

Fethiye halkının bir bölümü yaz gelince denizden uzak yerlere giderler.

Fethiye Saklıkent Kanyonu

Fethiye`de Denizden uzaklaşmak isteyenler Saklıkent`in soğuk sularında serinleyebilirler.

Fethiye Çalış Plajı

Fethiye merkeze 4 KM uzaklıkta bulunan Çalış Plajı Fethiyenin önemli Eğlence ve konaklama yerlerinde

Pırıl Pırıl Hisarönü

Bazı kişiler Hisarönü ne Türkiyenin Parisi Derler, Çümkü Hisarönü geceleri pırıl pırıldır. Barlarda

 

 

Frig Vadisi

Frigya anadoluda iz bırakan 3000 yıllık uygarlık ve bu izleri günümüze kadar taşıyan frig vadileri. Efsane Canlanıyor Frig vadileri binlerce yıllık uykusundan uyanıyor. 

 
 
Hititlerden sonra anadoludaki en önemli medeniyetlerden birisini kuran friglerin Milattan önce 11 yy Trakyadan geldikleri sanılmaktadır. Boğazları geçerek anadolunun içlerine doğru yayılan frigler iç egeden Ankaranın doğusuna kadar çok geniş bir alana yerleşmişlerdir. Yaklaşık 300 yıl hüküm süren friglerin en önemli yerleşim yeri ise dağlık frigya adıyla anılan bölgedir.
 
Afyonkarahisar , Kütahya ve Eskişehir illerimizin kesiştiği noktadan başlayıp Ankaraya hatta çoruma kadar uzanan bu yerleşim alanı günümüzde frig vadileri olarak anılmaktadır. Muhteşem bir coğrafyada yer alan frig ve sonrası dönemlere ait eserleri günümüzde bile görenleri şaşırtacak niteliğe sahiptir.
 
Kayalara oyulmuş evler, Depolar, sarnıçlar , kaleler ve anıtsal tapınma alanları frig  vadisini baştan sona kaplamaktadır. Bölgedeki frig eserlerinin en önemlisi hiç kuşkusuz eskişehir sınırları içinde yer alan Midas anıtıdır.
 
Yazılıkaya olarak bilinen bu muhteşem eser günümüzde tüm ihtişamıyla eskişehirin han ilçesine bağlı yazılıkaya köyünün hemen üzerinde yükselmektedir. Midas Anıtı tüf üstüne oyulmuş, yaklaşık 400 m2`lik bir alanı kapsayan dikdörtgen şeklinde Frig sanatının özelliklerini taşıyan, geometrik motifleriyle süslü bir açık hava tapınağıdır. Anıt fazla tahrip olmadan günümüze kadar gelmiştir.
 
Frig vadisinin bazı eserleri günümüzün yerleşim bölgelerinin içinde kalmıştır. bunun en güzel örneklerini Afyonkarahşsarın ihsaniye ilçesine bağlıAyazani beldesi ile Üçlerkayası köyü oluşturmaktadır. Özellikle Ayazini beldesi kayalara oyulmuş evler, Kaleler ve Anıtsal tapınma alanları ile müthiş bir zenginliğe sahiptir.
 
Geleceğin en önemli turizm bölgelerinden biri olmaya aday ayazini beldesi şimdiye kadar yeterli tanıtım yapılmamasına ve hiçbir tesis olmamasına rağmen günübirlik ziyaretçilerle dolup taşıyor.
 
Yine İhsaniyeye bağlı Döğer beldeside Frig eserleri bakımından bölgenin en zengin yerlerinden birisidir.  Bunların yanısıra Afyonkarahisarın iscehisar ve Bayat Kütahyanın inlice , Ovacık , sabuncupınar Eskişehirin Seyitgazi, Çifteler ve Mahmudiye ilçeleri bir çok frig eserini sınırları içinde bulundurmaktadır.
 
 


Frig Vadisi konulu gezi haberimiz editörlerimiz tarafından eklenmiş bilgilerdir. Haberde hata olduğunu düşünüyorsanız temas formundan iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki Gezilecek Yerler'de İlginizi Çekebilir

Afyon Termal Bölgesi Konaklanabilir Oteller.
Afyon Termal Bölgesinde Kalınabilecek Oteller bu yazımızda listelenmiştir.
Termal Turizmin Başkenti Afyon
Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan Türkiye, kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyadaki ilk yedi ülke arasında.
Frig Vadisi
Frigya anadoluda iz bırakan 3000 yıllık uygarlık ve bu izleri günümüze kadar taşıyan frig vadileri. Efsane Canlanıyor Frig vadileri binlerce yıllık uykusundan uyanıyor.