11 Aralık 2016, Pazar
28,2 °C
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Addison Hastalığı

Belirtiler
- Bitkinlik (zayıflık), bilinç kaybının eşlik ettigi hareketsizlik hali ve anemi (kansızlık)
- Kilo kaybı ve iştah azalması
- Cildin kararması
- Düşük kan basıncı (tansiyon)
- Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü)
- Ishal, hazımsızlık, kusma ve kabızlıgın eşlik ettigi karın agrıları.
- Cinsel istekte azalma Acil Durum Belirtileri
- Akut adrenal yetmezligi (Addison krizi)
- Su kaybı (ciddi bir ishal ve kusma ile su atmak).
- şok ve bilinç kaybı

Addison hastalıgı adrenal bezin korteksi yeterli steroid hormonları üretemez hale geldigi zaman ortaya çıkar. Bu hastalık adını bu hastaııgı bulan ve 19`uncu yüzyılda yaşamış olan bir Ingiliz fizikçisi olan Thomas Addison`dan alır. Bazen buna` "adrenokortikal hipofonksiyon" denilir. Adrenal bezlerin bu türden bir yetmezligi otoimmun hastalıklarda oldugu gibi kendi kendini tahrip eden bir süreç sonucu veya tüberküloz gibi bir başka hastalıgın sonucu olabilir. Bu hastalık, bebeklik de dahilolmak üzere, tüm yaşlarda görülebilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit olarak ortaya çıkabilir.

Addison Hastalığı Ne kadar Ciddidir?
fiziki bir stres, enfeksiyon, yaralanma, kusma, ishal veya diüretik ilaçların kullanılması ile ortaya çıkabilen akut adrenal yetmezlik için acil hastane tedavisi elzemdir. Adrenal yetmezlik, tuz solüsyonları ve steroid hormonların enjeksiyonu da dahil acil. tıbbi bakımı gerektiren ve yaşamı tehdit eden bir durumdur. Ancak Addison hastalıgı erken teşhis edildigi zaman; tedavi, normal ve saglıklı bir yaşam için yalnızca günlük olarak agızdan alınan steroid tablet dozlarıyla tuz desteklerini içerir. Belirtiler kaybolacaktır. Genellikle cilt de kararmış renkli görünümünü kaybedecektir.

İlaç Tedavisi
Eger sizde Addison hastalıgı varsa, doktorunuz düzenli bir şekilde kullanılmak üzere bir veya daha fazla steroid ilaç önerecektir. Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına tam olarak uyarak düzenli bir şekilde alın. Bu, sizin vücudunuz için elzem olan tek steroid hormon kaynagıdır. Bu hormonlar olmazsa, akut adrenal yetmezlik ortaya çıkabilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..