30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Cinsel İstismar

Son yıllarda çocukların cinsel istismarları tuvaletlerdeki yazılardan açıkça anlaşılmaktadır. Sorun kesinlikle yeni bir şey değildir, ancak sorunun boyutlarını kavramamız şu şekilde olmaktadır: Her 5 kızdan 1`i ve 10 erkek çocuktan da 1`i, 18 yaşına ulaşmadan cinsel istismara maruz kalmaktadır.

İşaretleri Tanıma
1. Okul öncesi çocukta cinsel olarak tahrik edici davranışlar;

2. Arkadaşlar, aile ya da okul etkinliklerinden çekilme;

3. Alışılmadık düşman ya da saldırgan davranışlar.
İstismar hakkında hiçbir fiziksel iz olmayabilir. Fakat bir doktor genital bölgeye travmanın kanıtını veya seksüel yolla geçirilmiş enfeksiyonları teşhis edebilir. Buna rağmen, tüm bu izlerin olmayışı mutlaka hiçbir suistimalin olmadığının kanıtı değildir.

Bir Çocuğun Neden Hassas Olduğu
çocuklar sevgiye ihtiyaç duyarlar, bir çocuğu sağlıklı fiziksel temastan (kucaklamak gibi) mahrum bırakmak aslında bir gencin psikolojik geişmesinde en önemli sorunlardan biridir. Hatta doğuştan gelen doğal seksüel bir yön vardır. Örneğin, meme emzirme çocuklarda seksüel uyanmada psikolojik değişimlere neden olabilir.
Çocuklar eşitleriyle genellikle bazı seksüel temas ararlar, fakat böyle bir deneme yetişkinlerle aranmaz. Eğer çocuğunuz bir yetişkin tarafından uygun olmayan bir şekilde dokunulduğu deneyimini anlatıyor ise bunu ciddiye alın.

Ne Yapmalı?
Eğer çocuğunuzun seksüel olarak suistimal edildiğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzla veya mahalli güvenlik sistemindeki bir yetkili ile temas kurun. Suistimali özel veya aile sorunu olarak tutmaya teşvik ederseniz, unutmayın ki, suçluların çoğu birkaç çocukla ilgilidirler. Nadiren suistimali yapan kişi çocuğa tamamiyle bir yabancıdır. Çocuğunuzun huzuru ve hatta hayatı tehlikede olabilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..