19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Lyme Hastalığı (Kene Isırması)


Belirtiler

- Işınlan yerde karakteristik kırmızı döküntü;
- Başağrısi;
- Ateş ve üşüme;
- Vücut ağrıları;
- Eklem şişmeleri ve artrit.

Connecticut-Lyme`da yaşayan çocuklar arasında yaygın biçimde ortaya çıktığı için Lyme hastalığı olarak isimlendirilmiştir. Bu hastalık ABD`de Mayıs ve Ekim ayları arasında kene türlerinde yaşayan ve spiroket adı verilen organizmalardan kaynaklanır.

Teşhis
Lyme hastalığının teşhisini koymak, diğer hastalıkları taklit ettiği için oldukça zordur. Kenenin ısırdığı yerde meydana gelen karakteristik deri kırmızılığı, baş ağrısı, üşüme gibi gripal enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Bununla birlikte kenenin gezdiği yer tam olarak fark edilemez. Bir kaç hafta ile bir kaç ay sonra kas felci, eklem iltihabı, değişik sinirsel semptomlar, bazen kalp çarpıntısı ve kalp bloğu meydana gelebilir. Doktorunuz bakterilere karşı vücutta oluşan antikorları saptamak için kan testleri yapar. Ancak her zaman testle sonuca gitmek mümkün olmaz.

Lyme Hastalığı Ne Kadar ciddidir?
Hastalık erken dönemde teşhis edilebilirse antibiyotiklerle önlenebilir. Eğer erken dönemde tedavi edilmezse eklemlerde, kalpte ve beyinde komplikasyonlar oluşabilir. Tedavi antibiyotiklerle sağlanır. Eklem iltihaplanması ise aspirinle azaltılabilir.

Tedavi
Tedavi antibiyotik verilmesinden oluşur.As-pirin eklemdeki iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.

Korunma
Ormanlık arazi ya da çayırda dolaşırken, ayakkabı, uzun paçalı pantolon ve uzun kollu gömlek giyin. Kendinizde ve ev hayvanlarında kene oulup olmadığını kontrol edin; eğer bulursanız, hemen cımbızla alın. Keneyi hızlı çekmeyin ve ezmeyin; dikatle ve yavaşça cımbız kullanarak çekin.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..