30 Mayıs 2023, Salı
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gebeliğin Önlenmesi

Tarih boyunca, erkekler ve kadınlar gebeliği önlemeye çalışmışlardır her zaman da başarılı olmamışlardır.
1500 yıl önce, Talmud, gebeliği Önlemek için çiftlerin "bir bardak kök suyu" içmelerini tavsiye etmişti. Amerikan Yerlileri gebelikten kaçınmak isteyenler için özel bir çay hazırlıyorlardı. Daha 16. yüzyılda Araplar sürüdeki çoğalmayı önlemek için develerinin içine günümüzün rahim içi aracın kaba bir türünü yerleştiriyorlardı.
Günümüzde, birçok çift şu ya da bu doğum kontrolünü kullanmaktadır.
Gebeliği geçici olarak önlemenin iki yöntemi esas olarak erkeğe dayanır, prezervatifler ve dışarı boşalma.
Prezervatif, erkeğin birleşmeden hemen önce ereksiyon halindeki penisinin üzerine geçirdiği ince lastik bir kılıftır. Erkek boşaldığı zaman, meni prezervatifin İçinde kalır ve vajinaya bira kılmaz. Doğru bir şekilde kullanıldığında, prezervatifler gebeliği önleme konusunda hemen her zaman etkilidirler. Ayrıca, bozulmamışsa ve doğru kullanılırsa, prezervatif her iki eşin cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, AlDS`den ve trikomoniazis gibi enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.
Prezervatiflerin popülerliğinin bir nedeni elde edilmelerinin kolay olmasıdır. Prezervatifer eczanelerde reçetesiz satılmaktadır. Lastikten hayvan derisine kadar çeşitli malzemelerde olanları, kremli olanları ya da olmayanları, küçük ve büyük miktarlarda paketlenmiş olanarı mevcuttur. Paketlenmiş prezervatifler en ar 2 yıl bozulmadan durmaktadır.
Prezervatif denemek istiyorsanız, prezervatifi penisten aşağı kaydırdıktan sonra, boşarna için ucu takılı olarak odadan çıkın. Sünnetsizseniz, prezervatifi takmadan önce sünnet dersini geri çekmeyi unutmayın.
Birleşmeden sonra, penis vajinadan çekilmeli ve sonra prezervatif çıkarılmalı ve atılmalıdır.
Cinsel birleşme sırasında, genellikle yırtlma nedeniyle, prezervatif "kazaları" olabilir. Uçta her zaman boşalma için fazladan yer bırakarak ve Özellikle partnerinizin vajinası kuru gorinüyorsa prezervatifin üzerini kayganlaştıraral kaza ihtimalini azaltabilirsiniz. Son olarak, brleşmeden önce kadının vajinasına bir spernisid [spermi Öldüren bir madde] konulduğunda, prezervatifle gebelik riski daha da azalır.
Prezervatiflerle ilgili en genel şikayetlrr etkisiz olmaları değil, erkeklere sıkıcı bir Bazı çiftler dışarı boşalma yöntemini etkili birşekilde kullandıklar! halde, doktorların çoğu bunu önermez. Her iki eş için de hoş olmamanın yanısıra, erkeğin sıkı denetimini korumasını gerektirir. Vajinaya en küçük bir meni sızıntısı Dile, gebeliğe yol açabilir.
Erkeklere yönelik bir doğum kontrolü hapından yıllardan beri sözedilmektedir. Aslında, baz hormon tedavileri test edilmiş ve erkeği geçci olarak kısırlaştırmıştır. Ne yazık ki bunlar da, cinsel dürtüyü ve ereksiyonu koruma kabiliyetni azaltmaktadır. Bu nedenle, şimdi, piyasada erkek doğum kontrolü hapı yoktur.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..