30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gebelikte Egzersiz

Günümüzde, saglik bilincine sahip artan sayida kadin hamileligi boyunca egzersiz yapmaktadir. Bu, özellikle hayatinizda dizinizi bukmekten daha fazia bir şey yapmadiysaniz, hamileliğin gayretli bir egzersiz programina baslamanın tam zamanı oldugu anlamına gelmiyor. Ancak, gebelikten once duzenli olarak egzersiz yapiyorsanız, doktorunuz tersine bir tavsiyede bulunmadikca muhtemelen egzersizlere devam edebilirsiniz. Birçok doktor daha once egzersiz yapmayan hastalanın bile, hamlielik sirasinda makul bir egzersize baslamalarını onermektedir.

Duzenli egzersiz programinm erkekler ve kadinlar ign uzun donemli yararlan gok iyi bilinmektedir. Ama egzersizin bebek bekleyen bir annenin ceninine etkisi nedir? Araştirmalar egzersizin gelismekte olan cenin uzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisinin muhtemelen olmadiginı gostermektedir. Ama, egzersiz annenin vucut dayanıklılıgını arttirabilir.

Dayanıklılıgın artmasinin sonucu daha kisa ve daha kolay dogum olabilir. Baziları bu etkinin kalp akciger sagligina ve tahammul gucunun artmasina bagls oldugunu ileri suruyorlar. Fiziksel olarak saglıklı bir annenin tahammul gucü, dogum sirasinda bebegi itmesi gerektigi zaman ozellikle degerlidir. Düzenli olarak egzersiz yapan kadinlar yorgunluga yenilmeden daha uzun sure itebilmektedirler.

Daha kolay ve daha kisa bir dogum olasılığı, egzersiz yapma konusunda sizi ayartabilir, ama dikkatli hareket edin. Vucudunuzdaki hormonal degişiklikler nedeniyle, incinmeye daha aciksınızdır. Bağ dokuları daha kolay gerildigi için, eklemleriniz daha dengesiz ve daha kolay incinebilir durumdadir. Ayrıca, genisledikce, agırlık merkeziniz kayar ve dengenizi kaybedebilirsiniz.
Bu nedenle, çok eğilmek ya da eklemlerinizi çok fazla geren herhangi bir hareket tavsiye edilmez, yüksek etkili aerobik ya da sıçramaya dayali başka hareketler de önerilmez. Ayrıca duşme tehlikesi nedeniyle dikkatli olmak gerekir. Tenis ve benzeri oyunlar oynamayın. Bu oyunlar sırasında ani yön değişiklikleri eklem zedelenmelerine yol açabilir.

Hamileligin dört ayından sonra, cenine giden kan akışını kesme olasılığı nedeniyle, sirtustu yatmanizi gerektiren egzersizlerden kagnm.
Ata binme, dagcılık, dalma ve su kayağı gibi agir ve potansiyel otaraK tehlikeli etkinliklerden kaçının. Hamileliginiz sirasinda kayak yapmayın. Bazi uzun mesafe koşucuları hamilelikleri sirasinda kendlerine ya da bebeklerine zarar vermeden maratonlan tamamladilarsa da, hamlielik maraton koşusu için uygun bir zaman degildir.

Bu birkac egzersiz kisitlamasına karşın, hamile bir kadin için uygun olan bircok spor ve egzersiz vardir. Hamilelik sirasında en iyi egzersiz yuzmektir. iyi bir dolasim antrenmani saglar, suyun kaldirma gucu sayesinde, eklemlerinizin zedelenmesi riski yoktur.

Duşuk etkili aerobik uygundur ve bazi yerlerde bebek bekleyen annelere yonelik duşuk etkili aerobik kursları vardir. Gebelikten once bu etkinliklerden hoslanıyorsaniz, jogging ve bisiklet de uygundur. Her zamankinden daha fazla yoruluyorsaniz, etkinlik seviyesini düsurebilirsiniz. Hamilelik sirasinda yuruyus sık sık tavsiye edilir ve egzersiz yapmaya baslamak isteyen, daha onceden aktif olmayan hamile kadinlar için onerlien ilk egzersizdir.
Hangi egzersizi secerseniz secin, başlamadan once doktorunuza danısın. Çogu kadin icin hamilelik sirasinda egzersiz guvenli oldugu halde, bazi hamile kadınlarda egzersizi tehlikeli hale getiren hipertansiyon gibi sorunlar vardir.
Kendinizi tuketecek kadar egzersiz yapmayin. Antrenman sirasında su kaybini onlemek için bol bol sivi için. Hava sicak ve nemliyse, yürüyüşünüzü ya da koşuşunuzu daha serin bir gune erteleyin.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..