30 Haziran 2022, Perşembe
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Hidramniyoz

Belirtiler:

- Nefes alma güçlüğü
- Mide bulantısı ve hazımsızlık
- Karında şiddetli bir ağrıya eşlik eden gerginlik hissi
- Erken doğum sancıları

Hidramniyoz rahimde bebeği çevreleyen amniyon sıvısının aşırı artmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.Çoğu zaman rahimdeki bu sıvı artışı önemsiz ve zararsız olsa da 1000 hamile kadından 1`İnde çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Şeker hastası olan kadınlarda ve çoğul gebelikte hidramniyoz riski artmaktadır.

Cenin normalde hamileliğin ikinci üç aylık döneminde amniyon sıvısına İdrarını yapmaya ve bunu yutmaya başlar. Bu, hamileliğin sonraki dönemlerinde rahimdeki sıvı artışının kontrolüne yardımcı olur. Hidramniyoz sıklıkla doğum kusurları ve Özellikle merkezi sinir sistemi veya sindirim sistemi bozukluklarıyla birlikte görülür. Bu kusurların bir bölümü ceninin amniyon sıvısını yutmasını engeller, diğer bir bölümü de aşın idrar yapmasına yol açar. Çoğul gebelikte de idrar artışı nedeniyle amniyon sıvısı artar.

Hidramniyoz bazı kadınlarda herhangi bir şikayete neden olmadan ya da hafif nefes alma, hazımsızlık ve gerginlik sorunlarıyla da var olabilir. Ancak bu şikayetler bazen çok şiddetli olabilir. Tüm bu şikayetler erken doğum sancılarının ortaya çıkmasına neden olur.

Tedavi

Doktorunuz hidramniyozdan kuşkulanıyorsa muhtemelen sizden bir ultrason çektirmenizi isteyecektir. Eğer hidramniyoz ciddi değilse herhangi bir tedavi vermeyebilir ya da neden olduğu bazı hafif şikayetler için ilaç yazabilir. Ancak eğer hidramniyoz ciddiyse hastaneye yatırılmanız ve sakinleştirmeniz (sedasyon) gerekir.

Ayrıca rahim gevşetici ilaçlar kullanarak doğum sancıları önlenebilir. Bazen de amniyosentez yapılarak artmış amniyon sıvısının bir miktarı alınır. Ağrı geçse de ilaç tedavisi tekrarlanmalıdır. Bu erken doğum sancılarını Önler.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..