27 Eylül 2021, Pazartesi
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Periodontal Hastalık

Diş çürümesi , diş kaybının temel nedenidir. 35 yaşından sonra, periodontal hastalık da diş kaybının önemli bir nedeni olabilir. Doğal dişlere sahip olan birçok insan, diş kaybına kadar gitmese de.yaşamları süresince periodontal hastalığa maruz kalabilir.

Hastalığın meydana geldiği doku periodon-tium olarak adlandırılır. Bu, diş etini, periodontal bağlar, diş yuvasındaki kemik dokuyu içerir. Bu yapılar dişinizi destekler.

Periodontal hastalık ne bir günde gelişen bir ne de acil müdahale ile tedavi edilebilen ve tekrar ortaya çıkmayacak bir rahatsızlıktır. Periodontal hastalık daha çok, herkesin ağzında bulunabilen, yapışkan bir madde olan bakteri plağını ve periodontium üzerinde uzun dönemli etkilerini içerir, çeşitli biçimlerde olabilir, ancak sonuç zayıflamış bir diş desteğidir.

Periodontal hastalığın en genel iki biçimi jinjivit (diş etlerinin iltihaplanması) ve peri-odontit dir.Jinjivit, periodontit in daha ciddi bir durumunun habercisidir. Her iki hastalık ve ağız hastalığı ve periodontal hastalığı önleme yollan, izleyen sayfalarda açıklanacaktır


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..