16 Haziran 2019, Pazar
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Gastrit

Belirtiler
-Üst karın bölümünde huzursuzluk
-Bulantı ve arada kusma
-İshal
Acil Durum Belirtileri
-Kanama

Gastrit, mide zarında enflamasyon (kızarıp şişme) durumunu anlatan genel bir terimdir. Ülser olmadan önce asitin fazlalığı dolayısıyla bu durum ortaya çıkabilir. Fazla alkol ve sigara gastrite neden olur veya gastriti azdırır.
Gastrit bazı ilaçların yan etkisiyle de olabilir. Bir şekli aspirinin veya benzer ilaçların fazla alınmasıyla ortaya çıkar. Yanma, trauma, ameliyat ve şok sonucu da gastrit olabilir. Bazı insanlarda Camplobacter pylori adlı bir mikroorganizmanın da gastrit yaptığı bilinmektedir. Genelde gastrit hafif, zararsız, kısa ömürlü ve iz bırakmayan bir hastalık türüdür.
Ender olarak kanama yapar.
İlginç olan, gastritin midesinde fazla asit üretilmeyen kişilerde de görülmesidir. Bu durumlarda mide zarı atrofiktir (adı da atrofik gastrit). Daha çok yaşlılarda olur ve B12 eksikliğinden kaynaklanır. Gastrit yaşamının her döneminde her kişinin başına gelir ve yaşlandıkça olasılık artar. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür.

Tedavi
Orta dereceli gastritin tedavisinde sıvı ve tablet şeklinde antasitler yararlıdır. Eğer bu tedavi yetersiz kalıyorsa doktorunuz size asit üretimini azaltan simetidin, ranitidin veya fa-motidin gibi bir ilaç verebilir.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..