19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Mide Tümörleri

Belirtiler
-süt ve antasitlerle geçmeyen üst ve orta karın bölgesi rahatsızlıkları.
-Siyah, katranımsı büyük abdest,
-Kan kusmak,
-Yemek sonrası kusmaları,
-Kilo kaybı,
-Kansızlık, Yemek sonraları gerilme ve dolgunluk hissi.
Acil Durum Belirtileri
-Şok: Soğuk ve nemli cilt bayılma fazla kan kaybı işaretidirler.

Mide tümörlerinin çoğu habistir. Genelde 50-70 arasındaki erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazladır. 40 yaşın altında pek görülmez. Bu tümörlerin ancak %10`u selimdir. Habis tümörler gibi bunların da erken belirtileri abdest-teki mikroskobik kanamalardır ve ancak labo-ratuvar testleriyle belli olur. Habis tümörlerin sebebi belli değildir. Kalıtımsal faktör rolü vardır. Yakın akrabalarda bu hastalık olan kişilerde diğerlerine göre 2-4 kat daha fazladır. Bazı ülkelerde, örneğin Japonya`da, mide kanserine çok sık rastlanmaktadır. Fakat ABD`ye göç etmiş Japonların çocuklarında bu kansere çok daha seyrek rastlanmaktadır. Bu bulgu da beslenmenin rolünün önemli olduğu kanısını uyandırmaktadır.

Teşhis
Habis bir mide tümörü olduğunu düşündürecek tek bir belirti yoktur. Habis bir tümörü olan dört kişiden birinde, belirtiler peptik ülser belirtileriyle aynıdır. Mide kanserlerinin yaklaşık yüzde 5`i lenf tümörleridir. Lenf tümörü belirtileri mide kanserinin belirtilerine çok benzer.
Açıklanamayan kilo kaybı ve mide bulantısıyla birlikte, yaşamınızda ilk kez ısrarlı bir hazımsızlık ortaya çıktıysa, doktorunuz bir baryum röntgeni ya da endoskopik bir inceleme isteyebilir.
Çoğu durumda, bu incelemeler, belirtilerin habis bir tümöre mi yoksa peptik ülser gibi başka bir anormalliğe mi bağlı olduğunu saptayacaktır. Doktorunuz gerekli olduğuna karar verirse, laboratuvar analizi için endoskopla midenizden küçük bir doku parçası alır (biyopsi). Habisleşme eğilimi saptanırsa, doktorunuz, hastalığın başka organlara yayılıp yayıimadığı-nı anlamak için bir bilgisayarlı tomografi çekilmesini isteyebilir.
Habis Tümörler Ne Kadar Ciddidir?
Bu kanser türünün tedavisi güçtür. Kanser mideyle sınırlıysa, tedavi şansı yüksektir. Ancak, genellikle hastalık yayılmıştır, bu da tedavi şansını önemli ölçüde azaltır.

Tedavi Ameliyat
Bir tümör habis ise tek tedavi yolu ameliyatla bunu çıkarmaktır. Başarı şansı kanserin diğer bölgeler yayalıp yayılmadığına (metastas yapıp yapmadığına) bağlıdır. Erken teşhis edilir ve henüz çevreye yayılmadığı da görülürse ameliyatla tamemen iyileşmesi mümkündür. Ameliyatın tam iyileşme sağlayamayacağı durumlarda gene de ağrı ve kanamayı geçireceği için tavsiye edilir.
İlaçlar
Ameliyata ek olarak doktorunuz bazı kansere karşı ilaç ve tedavi olarak kemoterapi tavsiye edebilir. Bazen ışın tedavisi de uygulanır. Fakat bunlar kanseri ortadan kaldıramaz. Sadece belirtileri yok edebilir. Ameliyat edilemeyecek kadar ilerlemiş durumlarda birtakım ağrı kesici ilaçlar kullanılır


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..