19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Yemek Borusu, Mide ve Barsağın Baryumlu Röntgeni

Baryum röntgeni, doktorunuzun üst sindirim sistemini ve ince barsağı, ülser, tümör, büzüşme ve diğer anormallikler açısından incelemesine olanak sağlar. Ayrıca yemek borusu, mide ve ince barsağin motor ya da hareket anormalliklerinin görülmesine ve mideden yemek borusuna ters yönde akışının değerlendirilmesine imkan verir.
Baryumlu lavman, rektumun, kolonun ve ince barsağın son kısmının (ileum) röntgende daha iyi görülmesini sağlayarak, kolon kan-serit , Crohn hastalığı, ülserleşmiş kolit ve polip gibi hastalıkların teşhisine yardım eder.

Hazırlık
İncelemeden önce, bir gece aç kalmanız gerekir. Baryumun yutulması için, tadını daha iyi hale getirmek üzere tatlandırılmış olabilen bir sıvı içmeniz istenir.
Baryumlu lavman yapılacaksa, bir önceki gece kolonun boşaltılmasına yardımcı olmak üzere hafif bir müshil verilebilir. Ayrıca, incelemeden bir ya da iki saat önce bir temizleme lavmanı yapmanız istenir.
Baryumlu lavman için, madde rektuma verilir. Hemen tuvalete koşma ihtiyacı hissedeceğiniz halde, röntgenin çekilebilmesi için baryumu içerde tutmanız önemlidir.

Yöntem
Röntgen baryum karışımından geçmez. Karışım sindirim sistemini kapladıktan ve boşluklarını doldurduktan sonra alınan bir röntgen bu organların biçiminin ve durumunun net bir siluetini ortaya koyar.
Bu resmin görülmesi için bir floroskop kullanılır. Bu alet, röntgen filmini görülebilir ışığa dönüştüren bir floresans ekranı içerir. Floroskop, işlem sırasında herhangi bir noktada klasik bir röntgen resmi de verebilir.
Baryum yutulduktan sonra yemek borusundan aşağı inerek mideye ve ince barsağa gelir. Floroskop doktorun bu süreci izlemesine olanak sağlar. Yemek borusunda baryum sütununun daralması genellikle, daralma, tümör ya da varise (bkz. Yemek Borusu Hastalıkları) bağlı olarak olarak geçidin daraldığı anlamına gelir. Sütunun dış hatları anormal görünüyorsa, yemek borusu duvarlarında bir kas fonksiyon bozukluğu olduğu düşünülür. Baryum dışarı sızarsa, yemek borusunun delindiği anlamına gelir, ki bu çok ciddi bir durumdur.
Midenin daha da net bir filmini çekmek için, midenizde gaz oluşturan bir toz ya da hap almanız istenebilir. Gaz, sindirim sisteminin daha ayrıntılı bir resmini sağlamak için mideyi genişletecektir.
İnce barsak da incelenecekse inceleme birkaç saat sürebilir (yalnızca yemek borusu, mide ve oniki parmağı içeren bir üst mide barsak incelemesi 15 dakika kadar sürer). Çünkü ek ince barsak röntgenlerinin 15 ilâ 30 dakikalık aralıklarla alınması gerekmektedir.
Kolonun baryumlu incelemesi için, radyolog baryumu rektumdan verir. Sizi çeşitli konumlara yerleştirir ve baryum kolondan akarken karnınızı elle muayene eder. Bu muayene sırasında baryumu ince barsağa doğru zorlar. Bazen, radyolog, kolon içini döşeyen tabakanın ince özelliklerinin daha iyi bir filmini çekmek için kolona hava verilir. Bu, ülserleşmiş kolit ya da Crohn hastalığı gibi değişiklikleri saptama ya da çok küçük polipleri bulma konusunda özellikle etkilidir. Baryum çıkarıldıktan sonra, kolonun nasıl boşaldığını görmek için radyolog kolonun bir röntgenini de çekebilir.

Yan Etkiler
Baryum süspansiyonu dışkıyla atılır ve normal olarak zararlı etkilere yol açmaz. Baryumun geçişini kolaylaştırmak için, ince barsağin baryum incelemesinden sonra hafif bir müshil alınması genellikle tavsiye edilir. Ancak, baryum lavmanının ülserleşmiş koliti şiddetlendirdiği, hatta kolondaki bir delinmeyi hızlandırdığı bilinmektedir, bu nedenle bu teste kolayca karar verilmemelidir.
Testten sonra birkaç gün, dışkınız açık pembe ya da beyaz olacaktır. İncelemeden hemen sonra normal bir yemek yiyebilirsiniz, ama inceleme gününün geri kalan kısmında bol bol sıvı için.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..