19 Haziran 2019, Çarşamba
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Zollinger - Ellison Sendromu

Belirtiler
-Üst karında ülsere benzer şikayetler
-Belirtiler sürekli ve ciddiyse ve antasitlerle geçmiyorsa
-İshal

Zollinger - Ellison sendromu, gastrinomas denilen pankreas ve duodenum tümörünün oluşmasıdır. Bu durum gastrin denen bir maddenin midede fazla asit salgılanmasına neden oluşudur. Sonuçta, Zollinger - Ellison sendromu görülen kişilerin %90-95`inde peptik ülsere de rastlanır. Bu sendromuyla birlikte görülen ülserler genelde daha inatçı ve kalıcıdırlar.

Teşhis
Zollinger-Ellison sendromunun belirtileri görülüyorsa, doktorunuz, kanınızdaki gastrin düzeyinin artıp artmadığını anlamak için kan testleri yapar. Genel olarak, Zollinger-Ellison sendromu olan bir kişide, anormal derecede yüksek bir serum gastrin düzeyi vardır. Doktorunuz ayrıca mide, oniki parmak barsağı, bazen de jejunumun (ince barsağın orta kısmı) baryumlu röntgenini ya da ülserlerin varlığını saptamak için üst mide barsak endoskopisi isteyebilir.
Zollinger-Ellison Sendromu
Ne Kadar Ciddidir?
Zollinger-Ellison sendromu ciddi bir hastalık olabilir. Hastaların yarısı ilâ üçte ikisinde, gast-rinoma`lar habistir ve en yaygın olarak lenf düğümlerine ve karaciğere doğru yavaş yavaş yayılırlar. Ayrıca, bu sendromla ilişkili ülser hastalığı genellikle şiddetlidir ve ülsere karşı klasik ilaç tedavisiyle ya da cerrahi müdahaleyle tedavi edilmesi kolay değildir. Ciddi hastalıkların çoğunda olduğu gibi, erken teşhis çok önemlidir.

Tedavi
Ülser ilaçlarıyla tedaviye direnç gösterir. Özellikle gençlerde, asit salgısını artıran tümörün bir ameliyatla çıkarılmaya çalışması yararlıdır. Eğer tümörün çıkarılması başarılamaz ya da başka yerlerde tümörler faaliyete devam ederse ülser tedavisinde kullanılan ilaçların çok yüksek dozlarda kullanılması gerekir.Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..